Asset4us Rapport

:: Najdroższe konie świata

Araby należą to najszlachetniejszych  i najpiękniejszych koni. Stanowią obiekt pożądania wśród wszystkich miłośników tych dystyngowanych zwierząt. Araby należą do najstarszej rasy hodowlanej na świecie. 

Nie wszyscy wiedzą, że to Polska przoduje w hodowli i sprzedaży krwi czystej rasy arabskiej. Polacy hodują tę szlachetną rasę od XVIII wieku. Dzisiaj hodowla, sprzedaż i pokazy koni arabskich kojarzą się z jednym miejscem w Polsce – z Janowem Podlaskim. Jest to jedna z nielicznych w Polsce państwowych stadnin. To tutaj rokrocznie w sierpniu odbywają się Narodowe Pokazy Koni Arabskich Czystej Krwi. Podczas pokazów wybierane są czempiony w kilku kategoriach i grupach wiekowych. Pokazy jak i obywająca się po nich aukcja koni cieszą się ogromna popularnością wśród miłośników konie na całym świecie. Szczególnie liczne grono odwiedzające latem Janów przylatuje aż z Bliskiego Wschodu: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Katar – to stąd pochodzi najwięcej nabywców janowskich Arabów. Kilka lat temu w jury pokazu zasiadała siostra króla Jordanii, księżniczka Alia. Od 2001 roku aukcje w Janowie noszą nazwę „Pride of Poland”.

 

W Janowie padają rekordowe ceny za konie czystej krwi arabskiej. W zeszłym roku klacz Pilar osiągnęła cenę 240 tysięcy euro. W 2008 roku padła rekordowa suma – 1 milion 125 tysięcy euro za klacz o imieniu Kwestura. Nabywcą był kupiec ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  Pobity został tym samym rekord sprzed ponad 25 lat, kiedy to w 1985 zapłacono 1 milion dolarów za klacz Penicylinę.

  

Do tej niewielkiej miejscowości w województwie lubelskim z miłości do koni pojawił się nawet perkusista Rolling Stones, Charlie Watts wraz z żoną Shirley, która nabyła w 2007 roku klacz Pietę za 300 tysięcy euro.

Aukcje obywające w Janowie Podlaskim cieszą się taką popularnością i renomą w całym środowisku miłośników koni, że to one stanowią punkt odniesienia w światowym handlu arabami.

AW2

Foto: wikipedia.org/Véronique Mestre Gibaud / Thomas Reich/Trescastillos

systemy kolejkowe

winietki ślubne

 
 
Zobacz także